Under den gångna säsongen har vi gjort en rejäl satsning för att utveckla verksamheten med parakanot i Katrineholms Kanotklubb. Utgångspunkten för denna satsning var att ge möjlighet till fler att få uppleva frihetskänslan av att vara ute på vattnet regelbundet. Under året har vi haft fast träningstid en gång i veckan och flera prova-på-tillfällen. Vi har haft många nere på klubben som provat att paddla för första gången i sina liv och några har även övervunnit flera personliga utmaningar för att kunna ta sig ut på vattnet. Två av våra deltagare har även provat på att tävla och vill fortsätta med det under nästa säsong, vilket vi naturligtvis tycker är väldigt roligt. En av dem, Shala Morad, har även i veckan fått reda på att hon är en av två aktiva idrottare som detta år tilldelas Region Sörmlands Idrottsstipendium. Stort grattis Shala!
Vår ambition är att den här verksamheten fortsatt kommer växa åren framöver, främst för att göra sjön tillgänglig men det vore även otroligt roligt om vi kunde få med oss ännu fler parakanotister när vi reser land och rike runt på olika tävlingar. Det återstår fortfarande en del saker för att allt ska vara optimalt nere på Djulö men vi är beredda att göra investeringar och vi hoppas även på att Katrineholms kommun är villiga att stödja oss i satsningen.
Vidare är vi oerhört tacksamma över att vi blev en av fyra finalister i finalen av ATG Drömfond som gjorde att vi vann 50000 kr och hade chansen på ytterligare 100000 kr. Pengarna har kommit väl till pass när vi investerat i paraanpassade kanoter. Prisceremonin gick av stapeln i Stockholm 24-25 september och blev en härlig upplevelse för de som representerade vår klubb. Av de fyra finalisterna blev det till slut Älvdalens Atletklubb som fick flest röster och mycket välförtjänt stod som slutsegrare. Stort grattis till er! Vi vill även rikta ett stort, stort tack till ATG Drömfond och alla som röstade på oss!
Slutligen sist men absolut inte minst: Håll utkik inför kommande säsong för då ökar vi takten på den här satsningen!
